aboutus1

بیانیه راهبردی مجموعه مدارس سلام

مقدمه

با احساس مسئولیتی که در جریان آموزش و پرورش ایران اسلامی در فرصت پس از انقلاب عزیزمان برایمان پیش آمد،ابتدا خدارا شاکریم که توفیق خدمت در این برهه تاریخی و این عرصه عظیم معنوی را فراهم فرمود که اگر لایق ادعای ایمان باشیم به مصداق المومن،وفقه الله لکل خیر، همه آنچه را داریم از او میدانیم و با او معامله می کنیم و بس.انشاءالله.

به مصداق تشکر از خداوند متعال تلاش خود را صرف نعمتهای تجارب و آموخته های خویش برای پیشبرد اوامر الهی می نماییم که رضای او در ارتقای سطح فهم و زندگی انسان ها قرار دارد ،لذا ضروری است به جایگاه کنونی مجموعه مدارس سلام نظری بیافکنیم و با مروری بر گذشته ، خط مشی آینده و اصول راهبردی آن را تأکید نماییم.

الف – آنچه گذشت

با گذشت ثلث قرن از فرصت تاسیس ،بازنگری و ایجاد راهکاری مناسب در عرصه تعلیم و تربیت مدارس(خصوصا شهر تهران)در دهه اخیر به ایجاد مدارس سلام همت گمارده شد.با حضور علاقه مندان ،شاگردان و دوستانی که گرد هم آمدند تا با بر هم نهی توانایی های خود به گسترش خدمات آموزشی و فرهنگی جوانان مولود پس از انقلاب اقدام نمایند.نیازهای تربیت اسلامی منبعث از ژرفای اندیشه امام (ره)و آموزه های انقلابی و درک شرایط اقلیمی،جغرافیایی و تاریخی کشور عزیزمان و تجربه تاسیس مدارس نمونه جنوب شهر ،سرمایه های اصلی ما در این راه به شمار می رفت.

اکنون در تیرماه ۱۳۹۱

پس از یک دهه گذشت از تاسیس مدارس سلام دست آورد هایمان را بر می شماریم:

۱٫ تاسیس ۱۴ دبیرستان دخترانه و پسرانه در تهران،تبریز و کرج.

۲٫تاسیس ۳ واحد راهنمایی دخترانه و پسرانه در تهران.

۳٫تاسیس ۴ واحد ابتدایی دخترانه و پسرانه در تهران.

(تبصره:تمام واحدهای فوق در املاک استیجاری و با امکانات لازم جهت آموزش مناسب تدارک شده اند و همه سخت افزار بر پایه شهریه مردمی و سرمایه گذاری موسسه بوده است و از هیچ امکان دولتی استفاده نشده است .)

۴٫تحت پوشش آموزشی آوردن قریب ۴۰۰۰ دانش آموز با استعداد و پرشور در سال جاری و فارغ التحصیلی بیش از ۱۰۰۰ نفر دانشجوی توانمند در عرصه علم و دانشگاه.

۵٫صرفه جویی هزینه عمومی دولت به میزان سالانه ۸۰ میلیارد ریال از قبل حضور این مجموعه و آنهم با کیفیت و رضایتمندی بالا مردم.

۶٫کارآفرینی برای نزدیک به ۳۰۰ نیروی تمام وقت و ۴۰۰ دبیر پاره وقت.

۷٫همایش بزرگی از بهترین دبیران و مشاوران مجربی که در طول سالیان گذشته از فرصتهای به دست آمده توانمند گردیده اند و سرمایه ای ملی بحساب می آید.

۸٫تجارب مدیریتی گران بهای مدیران که با عبور از موانع دست و پاگیر شخصی و اجتماعی ،به وفاقی روز افزون نزدیک گردیده اند که ضمن یک کاری تیمی ،به منافع بلند مدت مجموعه که ضامن حفظ دست آوردهای کنونی فردی، جمعی و ملی است می اندیشند.

۹٫ایجاد حس اعتماد در مسئولین و خانواده و جوانان در حمایت مجموعه مدارس سلام از خواسته ها و پاسخگویی فراتر از مطالبات آموزشی آنان که استقبال روز افزون از ورود به مدارس بخوبی آن را نشان می دهد.

۱۰٫جمع آوری تجارب جهانی مدرسه داری در قالب بازدید ها و دیدارها و تحقیقات گسترده و بومی سازی حتی المقدور آنان در بهسازی مدارس با رویکرد ارزشهای ایمانی و ملی مان.

۱۱٫ تاثیر گذاری عمیق در حرکت عظیم آموزش و پرورش ایران ،خصوصا رویکردهای بخش خصوصی در خلاقیت ها و پاسخگویی ها و روز آمد شدن ها و الگودهی برای برون رفت از انجماد و بوروکراسی غیر هدفمند.

۱۲٫تدوین نقشه استراتژی و نظام ارزیابی و بهبود عملکرد سازمان بر اساس سیستم های تعالی مدیریت و راه اندازی واحدهای پشتیبانی از انتقال تجارب و حفظ استاندارد های لازم و تدوین استراتژی توسعه کمی و کیفی براساس واقعیتها،قوانین دست و پا گیر دولتی و…..

ب – پیش رو

۱٫انسجام هرچه بیشتر سازمان گرداننده مدارس با ایجاد حس اعتماد متقابل و صداقت هرچه بیشتر بین مدیران ارشد که جلوه های آن روز افزون گردیده است.

۲٫ایجاد کارگروه های حرفه ای تر،منسجم تر و هدفمدار و نتیجه گرا در قالب کمیته های اجرایی تشکیلات گرداننده.

۳٫توسعه واحد (R & D) با رویکردهای کشف علل عقب ماندگی آموزش و پرورش ایران و استفاده هرچه بیشتر از تجارب کشورهای رو به توسعه و تجارب کشورهای توسعه یافته در ایجاد زیرساخت های آموزشی تضمین کننده توفیقات صنعتی ،مدنی و اجتماعی ایشان.

۴٫پیاده سازی طرح های زیر بنایی تعلیم و تربیت مبتنی بر ارزشهای اللهی و دستاوردهای علمی ،بصورت عملیاتی و قابل کنترل و ارزیابی و اصلاح و بهبود،خصوصا از مقاطع ابتدایی.

۵٫توسعه نگرش و دانش مدیران و دبیران و آماده سازی همیت همکاری و نوآوری و مشارکت در رویکردهای جدید.

۶٫هدف مند کردن هزینه ها در راستای توسعه پایدار مدارس از نظر کمیت ،کیفیت و گسترش خدمات.

۷٫رفع موانع ذهنی بی مورد از دست اندرکاران قوانین و مقررات و همراه نمودن حداکثر آنان در رسالت های خطیری که به عهده گرفته ایم .باشد از فرصت این مجموعه عظیم ارزش گرا،برخواسته از متن انقلاب اسلامی و نیازهای مردم عزیز استفاده حداکثری برده شود.

۸٫توسعه مدارس به سطح شهرهای بزرگ با حفظ استانداردهای سلام با رویکردهای قانونی ممکن جهت ایجاد امکانات برابر برای همه استعدادهایی که از امکانات تهران محرومند.

۹٫ادامه روند جذب نخبگان و علاقه مند در امر تعلیم و تربیت ،خصوصا از فارق التحصیلان مدارس سلام و آموزش و سازماندهی آنان در حضور حرفه ای در مدارس و واحدهای پشتیبانی آنها.

سعد حجاریان

موسس مجموعه مدارس سلام